Segítség

Uniós programok és néhány best practice PDF Nyomtatás E-mail

E-Europe, eContent, Digicult

A digitális örökséggel és kulturális tartalommal foglalkozó uniós programok tárgyalásakor megemlítendő mindenekelőtt az e-Europe kezdeményezés, amely globálisan célozta meg a digitális technológia elterjedésének felgyorsítását az európai társadalmakban és gazdaságban, beleértve természetesen a kultúrát is.

Az eEurope akcióterv része az információs társadalom fejlődésének felgyorsítására alakult eContent program.. Az eContent két fő iránya: a köz-szektor információihoz való szélesebb hozzáférés és azok használatának elterjesztése, valamint a tartalom-termékek mennyiségének növelése többnyelvű és többkultúrájú környezetben.

Szintén uniós kezdeményezés a Digitális örökség és kulturális tartalom programja (DIGICULT), melynek keretében 1998-tól kezdődően számos felhívást adtak ki. Ezek az interaktív elektronikus publikációkkal, a digitális örökséggel és kulturális tartalommal, képzéssel és tréninggel, nyelvi technológiákkal, valamint az információk elérésével voltak kapcsolatosak.

Museum With No Frontiers (Múzeum Határok Nélkül)

Több éves előkészítést követően 2010. januárjában indult el a Múzeum Határok Nélkül program, mely nyolc európai ország múzeumainak együttműködésén alapul. Magyar részről a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága, a Magyar Nemzeti Galéria és a Budapesti Történeti Múzeum vesz részt a programban. Tartalmi részről 50 barokk műtárgy és 36 műemlék szerepel magyar részről az adatbázisban, mely közvetlen elérhető a következő honlapról:  http://www.discoverbaroqueart.org/.

Tagállami, helyi projektek

Az uniós szintű kezdeményezések, projektek mellett számos tagállami kezdeményezés is született kulturális, múzeumi tartalmak digitális megjelenítésére. Az alábbiakban ezek közül szemezgetünk:

• • Ancient Egypt - www.ancientegypt.co.uk. (A British Museum egyiptomi tárgyú oktatási célú webhelye interaktív játékokkal.)
  • • Darwin Country - www.darwincountry.org. (Charles Darwin életének feldolgozása.)
  • • Knowsley Local History -  http://history.knowsley.gov.uk. (Helyismereti összeállítás, virtuális "túrákkal", amelyek bemutatják a tájat és az itt élt híres embereket.)
  • • Government Art Collection - www.gac.culture.gov.uk. (A fejlesztés a Kulturális Minisztériumhoz tartozó kormányzati épületekben elhelyezett műalkotásokat tartalmazza.)
  • • Az English Heritage - www.english-heritage.org.uk - a műemlékekkel és műemlékvédelemmel kapcsolatos honlap, melynek célja, hogy minél többen megismerjék a települések és régiók gazdag multikulturális múltját.
  • • ·Rural History Centre (Museum of English Rural Life) - www.ruralhistory.org. A cél a gyűjtemények hozzáférhetővé tétele a weben, méghozzá a különböző használói csoportok (iskolások, nagyközönség, kutatók) igényeinek megfelelő formában.
  • • SCRAN (Scottish Regional Cultural Access Resource Network) - www.scran.ac.uk. Célja: hálózati multikulturális forrás építése a skóciai történelem és kultúra tanulmányozásához.
  • • Tomorrow's History - www.thenortheast.com/info-north.tomorrows-history. Felelőse az Information North - the Regional Development Agency for Libraries and Information. A cél webes regionális helyismereti tájékoztatási forrás létrehozása Észak-Kelet-Angliáról; továbbá olyan helytörténeti projektek ösztönzése, amelyek ezt a forrást hasznosítják, és annak tartalmát létrehozzák.
  • • VAKKA levéltári adatbázis. -  http://www.narc.fi/atengl.html. A finn VAKKA projekt fő célja, hogy egy olyan információs rendszert dolgozzon ki, amely segítségével lehetővé válik a Nemzeti Levéltári Szolgáltatás üzemeltetése.
  • • · The Registry of Archaeological Site. A regiszter ősi finn emlékművekkel kapcsolatos megőrzési és kutatási adatokat tartalmaz. A finn archeológiai site-ok (régészeti lelőhelyek) alapvető információit tartalmazza.

honlapkészítés